28. jún 1997
Druhý ročník bol presunutý na koniec júna, hlavným dôvodom bolo počasie. Tým sa začala tradícia bluegrassového festivalu a každý bluegrassák vie, že poslednú júnovú sobotu sa v Hornej Porube schádza všetko, čo má do činenia s bluegrassom. Takže 28. jún 1997. Vďaka sponzorovi Stanovi Valachovi z Tieňa mohlo prísť viac účinkujúcich skupín.
Festival zahajovala dvojica Ivan Dobiaš a Pavol Daňo, bývalí členovia skupiny Modré steblá, ktorá tu vystúpila pred rokom na prvom ročníku. Veľmi dobrý vokálny a inštrumentálny výkon, ukázali, aký kvalitný bluegrass sa dá zahrať i vo dvojici.
V prievidzskom Minigrasse došlo ku zmene na kontrabas, nastúpil Dušan Štefánek, známy hlavne ako banjista z bývalých Fúzačov. V skupine sa čoraz viac začína presadzovať spievanie gospelov, a to hlavne v podobe a capella.
Tieň z Trenčína prišiel rovno na pódium z prvého ročníka trenčianskeho festivalu Júnfest Country. Zahrali štandardne, tentokrát už v kompletnej zostave s dobristom Ondrom Babuljakom.
Zahraničného hosťa predstavoval moravský Dessert. Hráči pochádzajú z troch moravských miest a gitarista je z Hornej Poruby, ktorý sa oženil a žije v Brne. Zostava: Evžen Lovecký na banjo, spev, Ivan Zábelka na mandolínu, spev, Jitka Hrubošová spev, Vladimír Kosiba na kontrabas a Marián Staňo na gitaru, spev. V súčasnej zostave hrajú asi pol roka, ale to neubralo na kvalite. Držia prvenstvo – ako prvá skupina mali speváčku v histórii festivalov v Hornej Porube.
Nečakane, bez toho, aby niekto pozýval, prišla skupina z Bratislavy Bluegrass Express, a poriadatelia ju hneď zaradili do programu. Bolo to dobé, lebo skupina neabsolvovala v tejto zostave mnoho koncertov a onedlho sa rozpadla. Je to škoda, lebo v skupine pôsobia dobrí inštrumentalisti a zaujímavá bola ich tvorba v slovenčine. Hrali tu Andrej Hlinka na banjo, Martin Lipták na mandolínu, spev, Marián Bakič na gitaru, spev a Rudolf Vlnka na kontrabas.
Ďalšou skupinou z Bratislavy bola Bluegrass Time, ktorú líder skupiny mandolinista a spevák Dušan Bachratý doviedol v zostave Tomáš Peško na banjo, spev, Branislav Martinka na gitaru, spev, Andrej Jeriga na basgitaru, spev a Miroslav Kovár na husle. Tvorba bola od vlastných skladieb cez súčasnú americkú tvorbu (Blue Highway, Lonesome River Band, Carolina) až po gospely, a to i a capella.
Novinkou bol i zvolenský Grassland, ktorý vznikol asi tak pred pol rokom. A ďalšia skupina s husľami v dobrom prevedení Žilinčana Michala Kováča. Gitaristu mali z prievidzskej skupiny Minigrass Vladimíra Lajčiaka, zbytok tvorí šéf skupiny, banjista a spevák Pavel Tomašovič, mandolinista a spevák Adrián Minarovič a na kontrabas Anton Národa. Tradičný bluegrass šmrncnutý súčasne prezentovaným bluegrassom.
Tiež asi pol roka stará skupina z Púchova Blue Kentucky prezentovala tradičný bluegrass, ako je už zvykom v kraji okolo Dubnice. Hrali v zostave Jozef Bodorík na banjo, spev, Viktor Kuťka na mandolínu, spev, Jozef Bednárik na gitaru, spev a Michal Zdražil na kontrabas, spev. Vekovo mladá skupina okolo dvadsiatky prezentovala bluegrass z dielne Flatt & Scruggs.
Bluegrassový maratón ukončil trnavský Bluegrass Bluff v zostave Roman Áč na banjo, spev, Jaroslav Rakay na mandolínu, spev, Vladimír Čík na gitaru, spev, Ladislav Šebák na akustickú basgitaru, spev a omladina v podaní sedemnásťročného dobristu Milana Benkoviča. Moderný bluegrass so slovenskými textami i v origináloch.
Ako každý rok prínosom pre festival je sejšnovanie počas celého podujatia a poteší aspoň pasívna účasť hráčov - legiend slovenského bluegrassu.