You are here

SIEŇ SLÁVY - oceňovanie muzikantských osobností na BgVF 1998-2000

Zaradenie do Slovenskej bluegrassovej siene slávy je čestný titul, ktorý sa každoročne udeľoval v rokoch 1998-2000 slovenským muzikantom, ktorí sa najviac pričinili o rozvoj bluegrassu na Slovensku. (Text ku každému z nich bol písaný v danom roku, kedy boli oceňovaní, niektoré články boli dodatočne aktualizované PD)

1. JAROSLAV NEČESANÝ           

Jaro Nečesaný, spevák, gitarista a textár sa narodil 12. 7. 1953 v Dubnici nad Váhom. Na prelome 60-tych a 70-tych rokov hrával s Braňom Blahovcom najprv trampské pesničky, neskôr (pod dojmom nahrávok Flatta & Scruggsa, Monroea a ďalších amerických kapiel) bluegrass. Z tejto doby pochádzajú aj Jarove prvé textárske pokusy.
V roku 1972 spolu s Braňom (banjo) prizvali k spolupráci Ľuboša Šupáka (mandolína) a jeho brata Maroša (kontrabas) a založili bluegrassovú skupinu Krach.
Počas existencie prešla skupina viacerými personálnymi zmenami, menil sa aj názov – na Krok, potom Bluegrass kvartet a opäť na Krok. Kapelou prešlo viacero ďalších výborných muzikantov - Ján Grznár (mandolína, spev), Ján Bršlík (basa), Jozef Baran (gitara, spev), Dušan Dobiaš (gitara, basa), Pavol Daniška (mandolína, spev) a Ján Kvapil (husle). V začiatkoch hrávala kapela väčšinou na Morave a v Čechách, neskôr aj doma na Slovensku. Repertoár bol tradičný – Bill Monroe, Flatt & Scruggs, Reno & Smiley a hlavne Stanley Brothers.
Jaro vytvoril pre skupinu vyše stovky pôvodných slovenských textov
(nájdete ich na http: barygrasstxt.blogspot.com ) a snaží sa v nich tvorivým spôsobom po slovensky s osobitou poetikou vystihnúť charakter pôvodných bluegrassových pesničiek. Skupina Krok ( www.bluegrass-krok.eu.sk ) aktívne pôsobí v pôvodnom zložení, rozšírenom o huslistu Andreja Šupáka dodnes.
Koncom 80-tych rokov Jaro pôsobil aj v gospelovej skupine K vám (Betka Fislová, Eugen Fisla, Jozef Baran).
Niektoré Jarove texty takmer zľudoveli a majú ich v repertoári viaceré slovenské skupiny.
Po vzniku Slovenskej asociácie hudby country (SAHC) bol ňou ocenený v roku 1991 ako Textár roka a Spevák roka a skupina sa stala Kapelou roka. V tom istom a nasledujúcom roku mal možnosť nahrávať so skupinou pre Slovenský rozhlas.
Na konci 90-tych rokov Jaro pripravoval v DCA rádiu reláciu venovanú bluegrassovej hudbe.
V roku 1998 bol prijatý do Slovenskej bluegrassovej siene ako prvý spolu s Braňom Blahovcom.

(August 2010, so súhlasom i konzultáciou s JN aktualizoval Reyo)

2. BRAŇO BLAHOVEC        

Braňo sa narodil 3. 10. 1948 v Trenčianskych Tepliciach. Spolu s Jarom Nečesaným boli priekopníkmi slovenského bluegrassu. Hrali spolu v skupinách Krok a Bluegrass Quartet od začiatku v 70. rokoch až do mája 1993. Hrá na banjo a spieva tenor vokál. Po celú dobu sa venoval tradičnému bluegrassu a štýlom tradičných banjistov ako Ralph Stanley, Earl Scruggs, Don Reno.
V roku 1998 sa stal členom novovzniknutej Slovenskej bluegrassovej siene.

3. IVAN DOBIAŠ

Ivan sa narodil 18. 5. 1960 na východe v malej dedinke pri Poprade. Asi roku 1973 spolu s bratom a rodičmi sa sťahuje do Novej Dubnice. Jeho prvé stretnutie bolo cez pražské rádio a neskôr (asi 1975) návštevou skúšok vtedy hrávajúcej skupiny Krok. Po návrate z vojenčiny založil z bratom skupinu Skokani (1984), na konci 80. rokov premenovanej na Bluegrass Trend, aktívnej hrajúcej do roku 1993. V roku 1996 hrá so skupinou Modré Steblá.
V skupinách hral s muzikantmi ako Dušan Dobiaš, Pavol Daniška, Ján Grznár, Eugen Fisla a jeho sestra Betka, Ján Bršlík, Ondrej Lukášek, Milan Záhradnik, Pavol Daňo a jeho brat Vlado, Miroslav Staňo a Milan Krpelan.
V skupinách hral na banjo, spieval lead a tenor vokál a písal texty: Drevorubačské Blues, Starý zvon, Návrat domov, Moc lásky...
Venuje sa hlavne tradičnému bluegrassu, scruggsovskému a hlavne stanleyovskému štýlu, ale ovláda i clawhammer štýl a melodický štýl.
Na pódiu sa objavil ešte v 90. rokoch v duu s bratom Dušanom alebo sám s banjom. Hudbe sa venuje profesionálne, vyučuje hru na gitaru a banjo.
V roku 1999 bol prijatý do Slovenskej bluegrassovej siene.

4. DUŠAN DOBIAŠ

Dušan sa narodil 13. 9. 1961 a je mladší brat Ivana Dobiaša. Hrať začal ešte pre vojenskou službou v skupine Krok na konci 70. rokov na gitaru. Potom založil s bratom skupinu Skokani a zahral si i v poslednej zostave skupiny Bluegrass Trend na kontrabas. Na kontrabas hral i v obnovenej skupine Bluegrass Quartet v rokoch 1989 – 1993. Od roku 1990 hrá profesionálne, sólovo americké ľudové štýly ako bluegrass, blues, rag-time a vyučuje hru na gitaru.
V skupine Skokani spieval vedúce party (v chóre tenor vokál), skladal texty pre skupinu: Blues nad Kentucky, Revír, Trest smrti, Zbohom Vám už dám...
So skupinou a sólovo zozbieral niekoľko cien i na medzinárodnej úrovni (v Taliansku). V roku 1993 natočil kazetu a v roku 1998 CD. V súčasnosti očakáva svoj debut so štúdiovou skupinou, hrajúcou akustický blues. Natáčal pre televíziu STV a VTV a vydal v roku 1998 príručku pre gitaristov v štýle flat-picking.
V roku 1999 bol prijatý do Slovenskej bluegrassovej siene.

5. SVATOSLAV KOTAS        

Svaťo sa narodil 23. 9. 1957 v Brne na Morave. V roku 1982 sa oženil v Bratislave, kde žije. Po príchode na Slovensko založil skupinu Fragment, ktorú vedie dodnes. Za dlhé pôsobenie sa v nej vystriedalo množstvo muzikantov zo Slovenska i Čiech: Dušan Bachratý, Henrich Novák, Radoslav Belcák, Miroslav Kopecký, Peter Szabadoš, Ľudovít Daniel, Vladimír Jurovatý, František Pech, Jana Doláková, Jiří Pola, Milan Trnka, Ján Máca, Stanislav Palúch, Emil Formánek, Michal Vavro.
Pred príchodom do Bratislavy mal skúsenosti v niekoľkých brnenských formáciach, z ktorých boli najznámejší Poutníci.
Vo svojej tvorbe bol ovplyvnený hlave newgrassom a novou akustickou hudbou: Lost Between The Two Mountains, Confusion At The Third Bridge. Preto i jeho tvorba sú inštrumentálky a na mnohé jeho melódie napísali texty niekoľkí umelci. Nahral tri CD s Fragmentom a Poutníkmi a sólové CD v 90. rokoch. Hosťoval na niekoľkých projektoch a pomáha v štúdiu iným skupinám (Blueland, Dušan Dobiaš).
Získal niekoľko cien udelených SAHC alebo českou bluegrassovou asociáciou. Vystupoval v televízii a niekoľkokrát sa dostal s Fragmetom do USA.
V roku 1999 bol prijatý do Slovenskej bluegrassovej siene.

6. HENRICH NOVÁK      

Henrich sa narodil v Bratislave. Patrí k priekopníkom bluegrassu v Bratislave. Jeho zásluhou začala hrať skupina Čmeliaci, v ktorej pôsobil, bluegrass, a postupne vystriedal množstvo skupín. Najznámejšie boli Bluegrass Album, rakúsky Nugget a Fragment. So všetkými týmito skupinami hral i za hranicami Slovenska, dokonca i v USA. Hosťoval a nahrával s mnohými skupinami, nielen bluegrassovými. Jeho hru počuť na nahrávkach Fragmentu, BG Albumu, Bluelandu... Medzi ocenenia patria ceny Slovgrassu, festivalu Banjo Jamboree a cena rodiny Dopyerových v roku 1991.
Skladá inštrumentálky, pôsobí ako lektor na workshopoch a vyučuje na prvej škole na dobro zriadenej v Trnave.
V roku 1999 sa stáva členom Slovenskej bluegrassovej siene.

7. JÁN BRATINKA      

Narodil sa 30. 9. 1955 v Bratislave, kde žije do dnes. Svoje hudobné nadanie začal hľadať v dvanástich rokoch a počas štúdia hudby na konzervatóriu sa hudbe začal venovať na plno. Hrá hlavne na banjo, spieva prevažne tenorové party a patrí k prvým bluegrassákom v Bratislave a na Slovensku. Vystriedal množstvo skupín, ktoré zväčša i založil, a rovnako i žánrov. Najskôr sa venoval rockovej hudbe, neskôr klasickej a nakoniec folku, trampskej piesni, či country hudbe. V roku 1982 sa dostáva k bluegrassu a od vtedy sa mu venuje. Jeho najznámejšie pôsobenie je v dnes už legendárnej skupine Bluegrass Album, ale hral i v ďalších, aj nebluegrassových, kapelách ako napríklad dva roky v rakúskej country zostave HilBili Romeo, s Emilom Formánkom dva roky v duete EJ a podobne.
Vyučuje na banjo ako lektor po workshopoch i súkromne a v roku 1996 vydáva svoju, a zároveň aj prvú slovenskú, školu hry na päťstrunové banjo ktorá pred rokom mala svoje druhé rozšírené vydanie.
Nahráva na rôzne projekty (diskografia), skladá inštrumentálky i texty k piesňam (Vabank, Škótska sukňa, Viem, čo ťa trápi, Čas letí, Obráť tvár a iné) a v roku 1996 a 1997 bol ocenený ako banjista roka vo Zvonky Award.
V roku 1998 po rozpade Bluegrass Albumu zakladá na krátku dobu zostavu s Emilom Formánkom, Petrom Oberlanderom a Stanom Palúchom a krátko na to skupinu "Steam" s ktorou až do roku 2003 hrá bluegrass v trocha modernejšom duchu Skyline. Steam aj keď zložený z mladých muzikantov bol v podstate po roku pôsobenia vyhlásený slovenskou bluegrassovou asociáciou za objav roka. Zároveň začal pôsobiť ako hosť v nitrianskej tradične bluegrassovej skupine Grunt kde pôsobí do dnes popri iných krátkodobých projektoch.
Jeho hru asi najviac ovplyvnil Earl Scruggs a hlavne Tony Trischka, s ktorým sa pozná osobne a sám považuje toto svoje priateľstvo s Tonym Trischkom za najcennejšie.
S Bluegrass Albumom natočil niekoľko piesní na LP "Country Trh 1" a "Country Trh 2" a aj samostatnú kazetu Bluegrass Albumu "Autumn '91" a CD "Čas letí". Hosťoval tiež na LP Lojzov - "My nič my muzikanti" a CD Kapucínov - "To je život" a ďalších. V roku 2000 natočil so skupinou Steam CD Steam – Steam a v roku 2002 maxi singel, ktorý ale nakoniec oficiálne nevyšiel. V tom istom roku nahráva aj svoje vlastné prvé profilové CD „Až dám zbohom“ obsahujúce výlučne jeho vlastné skladby. O rok neskôr vydáva aj svoju druhú školu na banjo „Ďalšia technika“.
Hral na mnohých festivaloch doma i v zahraničí pričom asi najväčší zážitok bolo spoločné hranie s Tony Trischkom, so Skyline a hranie v amfiteátre Lochotín pred 30000 divákmi. Hral skoro so všetkými hudobníkmi točiacimi sa okolo bluegrassu na Slovensku. Či to bol Dušan Bachratý, Tomáš Merganc, Henrich Novák, Katarína Pořízková, Emil Formánek, Michal Vavro, Fero Machotka, Stano Palúch, Peter Oberlander, ale aj Beppe Gambetta, Ed Mc Dade, Skyline či Tony Trischka.
Jeho záber siaha aj na bluegrassové stránky internetu. Založil a spravuje net magazín Zvonky a stránku o banji a pre banjistov Banjo Sweet Banjo. V roku 1999 bol prijatý do Slovenskej bluegrassovej siene.
V súčasnosti sa venuje hodne vyučovaniu a hlavne starším technikám na 5-str. banjo ako je napríklad klasické či ragtime banjo.

(Január 2011, so súhlasom i konzultáciou s JB aktualizoval Reyo)

8. DUŠAN "Titi" BACHRATÝ      

Dušan sa narodil 14. 9. 1957 v Bratislave. Začínal ako väčšina muzikantov cez tramping.
Po príchode Svaťa Kotasa do Bratislavy začal hrávať v jeho prvej zostave Fragmentu.
Neskôr hrával v Bluegrass Albume a potom hosťoval v Bluegrass Expresse. Objavil sa i
v iných zostavach: Arsis, založil skupinu Vega, s ktorou hral aj na Banjo Jamboree
v Kopidlne...
Patril k prvým slovenským mandolínistom, ktorí písali texty na americké originály.
V polovici 90. rokoch založil vlastnú skupinu Bluegrass Time, ktorá pôsobí na bluegrassovej scéne doteraz. V skupine Bluegrass Time začal aj spievať, nahral s ňou jedno demo a
po odchode zo skupiny prispel s mandolínou v niektorých skladbách pri nahrávaní CD.
S Bluegrass Albumom nahral dve kazety, niekoľko skladieb na ešte klasické LP, jedno CD (oficiálne nebolo vydané).
Pôsobil aj ako lektor na bluegrassových workshopoch.
Počas svojho pôsobenia sa stal niekoľkonásobným držiteľom mnohých ocenení na svoj nástroj. V roku 1999 sa stal členom Slovenskej bluegrassovej siene.

(September 2009, so súhlasom i konzultáciou s DB aktualizoval Reyo)

    -------- ------- ------- ------- ------- ------- ------ -------

V r.2000 boli navrhnutí do Siene Slávy:

Peter Szabados, Tibor Andreas a Robin Németh.

K samotnému oceneniu a predaniu certifikátu už ale nedošlo...   

(PD)