24. jún 2000
Piaty ročník 24. jún 2000
Hovoriť o tom, že tento festival si robia muzikanti takpovediac sami pre seba, nie je určite novinkou, no hneď v úvode chcem spomenúť ochotu jednotlivých kapiel a pochopenie pre vec, bez ktorého by len ťažko fungovala celá takáto akcia. BLUEGRASS VEČER začína mať svoje meno nielen u nás, ale aj v Čechách a keďže je to zatiaľ ešte stále len jednodňový festival, z časového hľadiska nie je možné, aby v hlavnom programe hrali všetky kapely každý rok. Akcia sa konala, ako aj minulý rok, v priestoroch hornoporubského kultúrneho domu, najskôr bolo možné pozrieť si videoprojekciu amerického bluegrassu (ukážky boli z tradičného i progresívneho štýlu) a popoludní pokračovala samotným hlavným programom.
Hneď v úvode vystúpili tri kapely hrajúce na jeden mikrofón. Grunt z Nitry hrá väčšinou americké tradicionály v pôvodnom znení, spievajú všetci členovia kapely.
Trenčiansky Tieň prekvapil aj zmenou repertoáru, čo u nich nebýva zas až taká častá vec. Spievajú po slovensky, čo je určite pre nich plus.
Jednou z kapiel, ktorá prešla personálnymi zmenami oproti minulému roku, bol aj Minigrass z Prievidze. Po odchode M. Štefánka (mandolína) obsadil tento post exkontrabasista M. "Blomba" Krpelan, ktorého nahradil Miro Billy Staňo. Štýlový repertoár kapely však zostáva nezmenený - tradičný a gospel bluegrass.
Songy + Laura je gitarové duo doplnené kontrabasom (D. Štefánek) hrajúce viaceré odrody amerického folku.
Dessert z Veselí nad Moravou je zoskupenie okolo banjistu E. Loveckého a zameriavajú sa na anglicky spievaný tradičný bluegrass. Sympatický prednes, dobrý spev gitaristu so speváčkou naviac.
Zvolenský Grassland prišiel taktiež vo vynovenej zostave, post gitaristu a mandolínistu obsadili bývalí členovia zvolenskej skupiny Prameň. Prevzatý repertoár so slovenskými textami, hlavne od P. Tomašoviča (banjo). A. Národa získal ocenenie od SkBMA za hru na kontrabas pre rok 2000.
Z Prahy prišiel Monogram, ktorý musel odohrať svoje vystúpenie v predstihu, čo je určite škoda, pretože ak by hrali neskôr a mali by viac času, publikum by ich tak skoro z pódia nepustilo. Banjista J.Jahoda sa však ponáhľal na koncert s rakúskym Nuggetom.
BBS (Bohunické bluegrassové sdružení) majú vo svojich radoch už spomínaného gitaristu z Dessertu. Zoskupenie, ktoré hrá krátko a spievajú v angličtine.
29 Strings hrá súčasný bluegrass typu Lonesome River Band, či Blue Highway. V ich repertoári nájdeme sem-tam i vlastnú vec. V ankete, ktorú vyhlasovala SkBMA, získali cenu kapela roka 2000.
Najväščou neznámou bol bratislavský Steam, partia okolo J. Bratinku (exbanjo BG Album), o existencií sa vie len od minuloročnej jesene, keď mali hrať na pezinskom Bg Sessione. Zameriavajú sa na moderné prevedenie bluegrassu (Skyline, Seldom Scene...) a na slovenskej scéne sa tak objavuje ďalšia sólová speváčka a samozrejme aj konferenciérka. A. Minarovič dostal v ankete SkBMA ocenenie mandolínista roka 2000.
Keďže niektoré kapely hrajú na BG VEČERE už po niekoľkýkrát, publikum má možnosť porovnávať. Je potešiteľné vidieť a počuť, že úroveň kapiel ide smerom hore - u niekoho viac, niekde menej.
Jednou z týchto kapiel je práve BG Time z Bratislavy. Okrem A. Zaťkovej má kapela ešte troch sólových spevákov a bolo cítiť, že bez huslí je výsledný zvuk jasnejší. Zdá sa, že líder kapely D. "Titi" Bachratý má čuch na dobrých muzikantov.
The Log z Prostějova je známy svojím prevedením horalského bluegrassu Stanley Brothers. Prudko tradičným cítením však máva u divákov úspech, svedčí o tom aj ich tohtoročné vystúpenie, keď dostávali publikum do varu a viackrát pridávali. Sú možno jedinou zahraničnou kapelou spievajúcou aj slovenské texty (J. Nečesaný).
S viac ako dvojhodinovým oneskorením uzatvárala "celobluegrassvečerný" maratón skupina Blueland. V novej zostave zahrali skladby zo svojho pripravovaného nového CD.
Pre tento rok boli do "Siene slávy" prijatí Michal Vavro, Peter Szabados, Emil Formánek a Tibor Andreas.